Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 2 common:people_all_forms

Інформаційні матеріали до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом

Date: 18 березня о 16:29, Refreshed 18 березня о 16:36

 ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ

Туберкульоз — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis).

Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.

Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.

Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

Туберкульоз розвивається у приблизно 10% людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їх імунна система ще не сформована. Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу використовують вакцину БЦЖ.

БЦЖ

На жаль, універсальної вакцини, яка б попереджала захворювання різними видами туберкульозу, немає. Хоча наукові розробки в цьому напрямку ведуться.

Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина — БЦЖ — від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя. Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка підхопить такий туберкульоз, зростає ризик смерті. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені з об'єктивних причин.

Впродовж життя людина може захворіти на туберкульоз, але в перші роки життя вона не матиме генералізованої форми ТБ з множинним ураженням кількох органів.

БЦЖ — це жива вакцина з настільки ослабленими мікобактеріями, що вони не здатні викликати захворювання. БЦЖ застосовують у багатьох країнах з високою поширеністю ТБ для захисту дітей. На жаль, Україна й досі знаходиться в цьому переліку. Тому так важливо дотримуватись Національного календаря профілактичних щеплень і вчасно захищати своїх дітей від загроз.

Симптоми туберкульозу

Клінічні симптоми та прояви

Туберкульоз (легеневий)

Початок захворювання

Як правило — поступовий протягом кількох тижнів, інколи — місяців

Загальноінтоксикаційний синдром

Зниження працездатності, загальна втомлюваність

Підвищення температура тіла

Як правило — незначний підйом температури тіла до 37–37,2° С, при важких формах — виражена лихоманка

Підвищена пітливість вночі

Характерна

Зниження маси тіла без «визначеної» причини

Характерно

Кашель

Триває понад 2 тижні, періодичний, як правило з мокротинням

Задишка (утруднене та прискорене дихання)

З’являється при фізичному навантаженні. Виражена задишка спостерігається при важких поширених формах туберкульозу із значним враженням легеневої тканини

Кровохаркання

Спостерігається при важких поширених формах туберкульозу із значним враженням легеневої тканини

Хто має вищий ризик розвитку туберкульозу

До груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз належать:

1. ВІЛ-інфіковані особи.

2. Особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).

3. Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.

4. Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики.

5. Іммігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.

6. Особи, що перебувають за межею бідності, безробітні.

7. Особи без визначеного місця проживання.

8. Пацієнти психіатричних закладів.

9. Затримані та особи, які перебувають під вартою при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ виконання покарань, а також особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд.

10. Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами, проводять відповідні дослідження та аналізи.

Діагностика туберкульозу

Діагностика ТБ полягає у визначенні локалізації патологічного процесу, мікробіологічному підтвердженні захворювання на ТБ та ідентифікації збудника, а також обов’язковому визначенні чутливості мікобактерій туберкульозу до лікарських засобів, які застосовуються для лікування. Для початкової оцінки стану ураженого органу застосовуються найбільш доцільні для кожної локалізації методи візуалізації:

  • ультразвукове дослідження;
  • рентгенографія;
  • магнітно-резонансна та/або комп’ютерна томографія);
  • для обстеження легень застосовується рентгенографія органів грудної клітки (за необхідності — комп’ютерна томографія органів грудної клітки).

ПАМЯТКА З ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

МІФ 1. Багаті, благополучні люди, які добре харчуються і задоволені собою, не хворіють на туберкульоз.

ФАКТ: Це не так. Підтвердження тому – численні випадки захворювання в елітних столичних кругах, а також довгий список знаменитостей, які в різний час хворіли на туберкульоз. Збудник туберкульозу не розрізняє соціального статусу і з однаковою ефективністю заражає бідних і багатих. Високий темп життя, інформаційний натиск, постійна "нестача часу", а, отже, нерегулярне і незбалансоване харчування – це усе стресові моменти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання. В той же час, туберкульоз – безумовно, соціальна хвороба, що безпосередньо залежить від способу життя людини та якості харчування. У нашій країні поки що залишається складне економічне становище, є значна кількість людей, які не можуть повноцінно харчуватись, стреси, соціальна не облаштованість – усе це істотно підвищує ризик зараження і розвитку туберкульозу.

МІФ 2. Якщо в організм потрапив збудник туберкульозу, то людина обов'язково захворіє туберкульозом.

ФАКТ: Ні. Не кожен, хто отримав збудник туберкульозу, негайно захворіє на туберкульоз. Зі 100 осіб, заражених туберкульозною паличкою, захворює лише 5, інші спокійно співіснують з нею, їх імунна система впродовж тривалого часу тримає збудника захворювання під контролем.

Болі в грудній клітці і кашель не завжди супроводжують початок захворювання, але при подальшому розвитку туберкульозного процесу в легенях ці прояви можуть почати турбувати хворого. Усі вказані симптоми можуть бути обумовлені і іншими захворюваннями, але при збереженні будь-якого з них впродовж трьох тижнів і більше необхідно подумати про туберкульоз і провести спеціальне обстеження. Як відомо: "Хворобу краще попередити, ніж лікувати".

МІФ 5. «Ми не можемо протистояти хворобі».

ФАКТ: МОЖЕМО і ПОВИННІ! Кожен може щось зробити, щоб зупинити туберкульоз! Для цього необхідно залишатися здоровим, зміцнювати захисні сили організму. Це означає нормальний сон, прогулянки на свіжому повітрі,  достатньо збалансоване харчування, підвищення стійкості до стресів. Важливим фактором попередження поширення туберкульозу є раннє його виявлення. Для цього кожному необхідно проходити обстеження, при найменших ознаках туберкульозу звертатися до лікаря.Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на те, що лікування буде ефективним та приведе до одужання.

 МІФ 6. «Від вакцинації немає ніякої користі».

ФАКТ:   Вакцинація проти туберкульозу являється найбільш широко застосованою вакциною в світі.

Медики їх називають "інфіковані туберкульозом". Проте, у разі послаблення захисних сил організму, збудник туберкульозу, що дрімає, може почати розмножуватися і викликати хворобу. Це як міна уповільненої дії. Що ж сприяє "вибуху цієї міни"?

1. Якість харчування. Існують вагомі докази того, що голодування або недостатність харчування, незбалансоване харчування, знижують опірність організму.

2. Паління тютюну і вживання великої кількості алкоголю, споживання продуктів, що містять консерванти, харчові барвники, стабілізатори значно знижують захисні сили організму.

3. Інші захворювання - до туберкульозу також схильні ВІЛ-інфіковані, хворі на діабет, лейкоз.

4. Стрес. Доведено, що стрес і депресія негативно впливають на стан імунної системи. А ми усі зараз знаходимося в стані "хронічного" стресу.

МІФ 3. Давно минули ті часи, коли хвороба, що називається у минулому «сухотами», була невиліковна, а сьогодні туберкульоз добре лікується.

ФАКТ:  ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ.  Лікування проводиться за державні кошти. Зараз  з'явилися різні ефективні лікарські препарати,  форми діагностики та профілактики все більше хворих отримують шанс на повне одужання. Та поряд  з цим туберкульоз повернувся до людей у своїй новій, стійкій до більшості ліків формі.  

Щеплення сприяє зниженню інфікованості та захворюваності серед дітей, попереджує розвиток гострих та поширених (смертельних) форм туберкульозу. Серед невакцинованих БЦЖ в період новонародженності, захворюваність дітей раннього віку в 15 разів вище, ніж у щеплених.

МІФ 7. Туберкульоз у нас не сприймається, як інфекційне захворювання.

ФАКТ: Так. Зазвичай його зв’язують з поганим харчуванням, або шкідливими звичками. Нерідко на роз’яснення фтизіатра родичі хворого відповідають: «Ні, ми не захворіємо, адже ми ведемо нормальний спосіб життя». Люди вважають, що туберкульоз – це хвороба тих, хто веде асоціальний образ життя, мають багато стресів та погано харчуються. Але насправді, ці фактори лише провокують захворювання.

Хворий на туберкульоз не лише дихає, але й кашляє та чхає. А це означає, що він може заразити як тих, хто живе з ним в одній квартирі, так і людей, які часто з ним контактують за межами дому.

МІФ 8. Усі ліки від туберкульозу – отрута.

ФАКТ:   Як і інші медичні препарати, ці лікарські засоби можуть призвести до появи побічних реакцій. Однак туберкульоз – ще більша отрута, адже якщо його не лікувати, людина помирає. Безумовно, лікування має проходити під постійним наглядом лікаря, потрібно регулярно здавати аналізи, контролювати роботу внутрішніх органів. Лише спільними зусиллями можна подолати цю хворобу!

У лікуванні туберкульозу найголовніше – чітке дотримання усіх рекомендацій лікаря. Неправильне лікування (нерегулярний прийом препаратів, прийом не усіх, призначених лікарем ліків,раннє припинення лікування) приносить більше шкоди, ніж користі, оскільки воно перетворює легко виліковну форму хвороби у важко виліковний лікарсько-стійкий туберкульоз. Правильне лікування звичайного (чутливого) туберкульозу майже завжди закінчується повним одужанням. На жаль, сьогодні близько 65% хворих виліковуються від лікарсько-стійкого туберкульозу.

МІФ 4. Мені соромно навіть подумати, що у мене є туберкульоз, адже я почуваю себе цілком нормально.

ФАКТ: Сьогодні вже не соромно. Досить часто людям ніколи звертати увагу і замислюватися про причини втоми або просто погіршення здоров'я. І коли виявляється хвороба, то, як правило, це вже форма туберкульозу, що "далеко зайшла". Чим раніше ви у себе виявите причини погіршення здоров'я, тим більше шансів знову покращити його стан.

Ознаки, за якими можна запідозрити туберкульоз наступні. Це різка втрата у вазі (5-10 і більше кг), слабкість, розбитість, пітливість, особливо ночами, зниження працездатності, зниження апетиту. На підвищення температури тіла хворий може і не звернути увагу, оскільки при туберкульозі вона не буває високою, зазвичай 37-37,5° і частіше підвищується увечері.

МІФ 9. Туберкульоз можливо вилікувати народними методами

ФАКТ: Ні. Ними можна лише притупити прояви хвороби. Все-таки, туберкульоз без лікування – це некерована хвороба. Лише протитуберкульозні ліки можуть її зупинити

Здоровим бути легко

Приблизний текст диктанту для учнів 10 – 11 класів

24 березня  - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Не описати тих страждань, які за довгу історію приніс людству туберкульоз.                     Не перерахувати життів, загублених в розквіті сил цією тяжкою і злою недугою.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання. Джерелом його розповсюдження є хвора людина, яка виділяє туберкульозні мікобактерії через повітря.

Інфікування відбувається через повітря під час вдихання  дрібних крапель мокротиння, при чханні, кашлі, або під час сміху хворого.

Хворіють в основному люди, організм яких ослаблений іншими хворобами                          (цукровий діабет, грип, хронічні захворювання органів дихальної системи),                                  що послаблюють імунітет.

Найчастіше  туберкульоз вражає легені, але може виникнути й в будь-якому іншому органі чи системі (в кістках, суглобах, нирках, лімфатичних вузлах, очах).

Іноді хвороба починається гостро – як грип, гострий бронхіт чи запалення легень,                    а іноді тривалий час вона перебігає без помітних симптомів. Пізніше з’являється незначна слабкість, втомлюваність, що зростає  наприкінці дня, поганий сон, незначне підвищення температури тіла, біль у грудях, сухий або з незначним  мокротинням  кашель, зниження ваги тіла. У деяких важких випадках хвороби буває кровохаркання.

Тому дуже важливо, щоб хворі, при появі початкових ознак захворювання, негайно зверталися в лікарню, не займалися самолікуванням, бо народні методи лікування не є ефективними, а є лише допоміжними  при цій недузі.

З метою створення специфічного імунітету проти туберкульозу,  новонародженим дітям роблять щеплення  проти туберкульозу вакциною БЦЖ.

Успіх лікування залежить від раннього виявлення захворювання. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше й успішніше він виліковується. В Україні лікування туберкульозу безкоштовне.

У задавнених випадках хвороба має довготривалий,  хронічний  перебіг і може призвести до стійкої інвалідності і навіть смерті.

Слід пам’ятати, що від ставлення до власного здоров’я залежить також життя оточуючих, насамперед членів родини та близьких людей.

Приблизний текст диктанту для учнів  9-го класу

24 березня  - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання. Джерелом його розповсюдження є хвора людина, яка виділяє туберкульозні мікобактерії через повітря.

Інфікування відбувається через повітря під час вдихання дрібних крапель мокротиння, при чханні, кашлі, крику або голосного сміху хворого.

Найчастіше туберкульоз уражає легені, але може виникнути в будь-якому іншому органі чи системі  організму людини (в кістках, суглобах, нирках, лімфатичних вузлах, очах).

Тривалий час хвороба може перебігати без помітних симптомів. Пізніше з’являється слабкість, втомлюваність, що зростає наприкінці дня, роздратування, зниження апетиту, пітливість, особливо вночі, серцебиття, поганий сон, незначне підвищення температури, біль у грудях, сухий або з незначним мокротинням кашель, зниження маси тіла. Часом буває кровохаркання.

.

Дуже важливо, щоб хворі, при появі початкових ознак захворювання обов’язково зверталися в лікарню, за призначенням лікаря проходили рентгенологічне обстеження та не займались самолікуванням.

З метою створення специфічного імунітету проти туберкульозу,  новонародженим дітям роблять щеплення проти туберкульозу вакциною БЦЖ.

Успіх лікування залежить від раннього виявлення хвороби. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше й успішніше він виліковується. В Україні лікування туберкульозу безкоштовне.

Попередження та виявлення туберкульозу на початкових стадіях залежить від  відношення кожного до свого здоров’я, а також здоров’я рідних та близьких.

                     Приблизний текст диктанту для учнів 7-8 класів

 

24 березня  - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Прийшовши зі школи, Миколка відчув себе дуже слабким, змореним, боліла голова. Перед тим, як сісти за уроки, мама дозволила йому відпочити. Але після відпочинку хлопчик не отримав полегшення, йому навіть стало ще гірше. Він  почав кашляти, з’явилась нежить, знизився апетит. Наступного дня додалися слабкість, роздратованість, пітливість, особливо вночі, поганий сон, незначне підвищення температури тіла, біль у грудях та кашель.

Мама  вирішила, що у сина грип, дала йому ліки від підвищеної температури і кашлю, залишила його вдома. До школи він не ходив тиждень і до лікаря не звертався. Мама лікувала сина народними методами. Пройшов ще один тиждень, але покращення в здоров’ї сина не  відбувалось. Коли мама Миколки звернулась  за допомогою до лікаря, їй запропонували терміново зробити синові рентген легенів. Одержавши результат, лікар поставив сумний діагноз: туберкульоз.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання. Інфікування відбувається через повітря під час розмови,  чханні, кашлі, сміху, під час тривалого спілкування із хворою людиною, що виділяє збудник туберкульозу.

Найчастіше туберкульоз уражає легені, але може виникнути і в будь – якому іншому органі й системі  організму людини (в кістках, суглобах, лімфатичних вузлах, нирках, оболонках мозку, очах).

Успіх лікування залежить від раннього виявлення захворювання. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше і успішніше він виліковується.

У випадку захворювання Миколки лікування було довготривалим із-за несвоєчасного звернення до медичного закладу. Лікування він проходив у протитуберкульозному диспансері під постійним наглядом лікарів. Завдяки сумлінному виконанню усіх рекомендацій лікарів та вчасному прийому ліків хлопчик одужав.

             Треба пам’ятати, що при виникненні хоча б одного з симптомів схожих на туберкульоз, необхідно негайно звернутися до лікаря!!! Неприпустимо займатися самолікуванням!!!

Приблизний текст диктанту для учнів 5-6 класів.

                                            ТУБЕРКУЛЬОЗ.

Туберкульоз -  небезпечне інфекційне захворювання. Воно передається від хворої людини до здорової через повітря під час вдихання дрібних крапель мокротиння, що виділяється хворим під час розмови, при чханні, кашлі або сміху.

Тривалий час хвороба може перебігати без помітних симптомів, іноді вона починається гостро як грип, гострий бронхіт чи запалення легенів.

Тому дуже важливо, щоб хворі, при появі початкових ознак захворювання, негайно зверталися до лікаря, а не займалися самолікуванням.

Успіх лікування залежить від раннього виявлення захворювання. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше й успішніше він виліковується.

            Туберкульоз виліковний! В Україні лікування безкоштовне.

Приблизний текст диктанту для учнів 3-го класу.

                                                               ТУБЕРКУЛЬОЗ.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання. На туберкульоз може захворіти будь хто. Хвороба не передається через речі хворого.

Захворіти можна перебуваючи цілий день поряд із хворим, що виділяє збудник туберкульозу при кашлі або чханні. 

Тому усім хворим при кашлі та чханні треба закривати ніс та рот хустинкою.

При перших ознаках захворювання треба звертатись до лікаря і виконувати усі  його рекомендації. 



http://file:///C:/Users/Sveta/Downloads/%D0%A2%D0%91_%D0%9B%D1%96%D1%84%D0%BB%D0%B5%D1%82_2024%20%D0%B7%D1%83%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%BE%20%D1%82%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B7%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BC%20(1).pdf;
ОСОБЛИВОСТІ ПРОСВІТНИЦЬКОЇ РОБОТИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ЗАХВОРЮВАННЮ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ПОДОЛАННЯ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ НАСЛІДКІВ - https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/osoblivosti-prosvitnickoyi-roboti-shodo-zapobigannya-zahvoryuvannyu-na-tuberkuloz-ta-podolannya-socialno-psihologichnih-naslidkiv;
https://uied.org.ua/wp-content/uploads/2022/07/metodychnyj_posibnyk_tb_ch1.pdf

Comments:
Only authorized users can leave comments.