ПРИЙОМ УЧИТЕЛЯ ( ВИХОВАТЕЛЯ) НА РОБОТУ
Прийом учителя /вихователя на роботу оформлюють у загальновстановленому порядку:
- або шляхом укладання трудового договору, на підставі якого роботодавець видає наказ про прийом на роботу;
- або шляхом надання працівником заяви про прийом на роботу, на підставі якої роботодавець видає відповідний наказ (трудовий договір у цьому випадку письмово не укладається).
При прийомі учителя/вихователя на роботу:
- паспорт (або інший документ, що посвідчує особу);
- трудову книжку (за наявності);
- документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію, атестацію);
- документ про стан здоров’я (особисту медичну книжку);
- довідку про несудимість (за потреби).
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ! Згідно зі ст. 24 КЗпП забороняється укладання трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я. Зазначена норма, у першу чергу, стосується педагогічних працівників, тож під час прийняття на роботу особливу увагу слід звернути на проходження обов’язкового медичного огляду.
Якщо до прийому на роботу вчитель/вихователь за фахом не працював і не проходив медичний огляд, роботодавець направляє його на проведення попереднього (до прийняття на роботу) обов’язкового медичного огляду до закладу охорони здоров’я, з яким укладено договір.
При цьому відповідно до абз. другого п. 2 Порядку № 559 витрати закладів та установ охорони здоров’я, пов’язані з проведенням обов’язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров’я.
У закладі освіти наявна вакансія заступника директора з навчально-виховної роботи 0,5 ст.
Кваліфікаційні вимоги. При влаштуванні на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи необхідно мати: повну вищу освіту (магістр, спеціаліст) та стаж педагогічної, науково-педагогічної роботи - не менше 2 років.